Pressmeddelanden 2019

Hiilensidonta, elvytystaidot ja ITE-taide – muun muassa näitä tuettiin maaseuturahastosta (Satakunta)

Satakunnan ELY-keskuksen ja Leader-ryhmien rahoituskatsaus 2/2019 (maaseutuohjelma):

Touko-elokuussa 2019 myönteisen tukipäätöksen sai yhteensä 39 kehittämishanketta ja 38 yritystukea. Etenkin yritystukia on kuluvana vuonna haettu erityisen runsaasti. Maaseuturahastosta tukia myöntävät Satakunnan ELY-keskus ja viisi alueella toimivaa Leader-ryhmää.

 

Satakunnan ELY-keskuksen myöntämät hanke- ja yritystuet
 

Touko-elokuussa 2019 Satakunnan ELY-keskus myönsi tukea neljälle uudelle kehittämishankkeelle. Hankkeet liittyvät maan kasvukuntoon ja hiilensidontaan, luomualaan ja maaseutumatkailuun. Lisäksi mukana on moottoriurheilukeskuksen investointihanke. Hankkeet ovat kokonaiskustannuksiltaan yhteensä vajaa 1,61 miljoonaa euroa. Tuen osuus on noin 1,08 miljoonaa euroa (ks. liite 1). Lisäksi ELY-keskus päätti Satakunnan osallistumisesta kahteen alueiden väliseen hankkeeseen. Näihin hankkeisiin myönnettiin tukea Satakunnan osalta noin 100 000 euroa.

– Erityisesti panostaminen laadukkaaseen ja kestävään ruoantuotantoon nousee esille nyt rahoitetuissa hankkeissa. Satakuntalaisten maatilojen tietoisuutta ja osaamista lisätään esimerkiksi maan kasvukunnon ja vesien hyvän tilan turvaamiseksi. Hankkeiden vaikutukset näkyvät tulevaisuudessa meidän lautasillamme ammattikeittiöiden, ravintoloiden ja kauppojen luomu- ja lähiruoka valikoimien kautta sekä matkailupalveluina, jotka pohjautuvat kestävään ruoka-, luonto- ja hyvinvointiteemoihin, sanoo maaseudun kehittämisen asiantuntija Salme Pihlajamaa Satakunnan ELY-keskuksesta.

Lue koko tiedote tästä: Hiilensidonta, elvytystaidot ja ITE-taide – muun muassa näitä tuettiin maaseuturahastosta (pdf, 518 kt)
 

Lisätietoja antavat:

Maaseutuohjelma, hanke- ja yritystuet:
Salme Pihlajamaa, salme.pihlajamaa@ely-keskus.fi / 0295 022 012

Leader-tuet:
Leader Karhuseutu:
Johanna Seppä johanna.seppa@karhuseutu.fi / 044 522 5797
Leader Ravakka: Ulla Kallio ulla.kallio@ravakka.fi / 0440344345
Leader Pyhäjärviseutu: Elina Haavisto elina.haavisto@pyhajarviseutu.fi / 044 534 2992
Leader Pohjois-Satakunta: Juha Vanhapaasto juha.vanhapaasto@kankaanpaa.fi / 050 589 6269
Leader Joutsenten reitti: Petri Rinne petri.rinne@joutsentenreitti.fi / 040 555 3232

Maatilainvestoinnit:
Katriina Rosvall, katriina.rosvall@ely‐keskus.fi / 0295 022 076


Uppdaterad