Elinkeino-, liikenne- ja
ympäristökeskus
Etusivu
Ohita siirtymislinkit
Ajankohtaista
Elinkeinot, työ, osaaminen ja kulttuuri
Liikenne
Ympäristö
ELY-keskukset

25.3.2010 

Kainuun ELY-keskus

Kuluntalahden uimarannan kunnostus aloitettu 

Kainuun ELY-keskuksen ympäristö ja luonnonvarat -vastuualue on aloittanut Kuluntalahden uimarannan kunnostusyöt. Uimaranta-alueen maaperän kunto tutkittiin vuonna 2008 Metsähallituksen Laatumaa Oy:n toimesta, joka on maa-alueen omistaja. Kajaanin kaupunki on vuokrannut maa-alueen uimarantakäyttöön Metsähallitukselta.

Tehdyissä tutkimuksissa todettiin maaperässä kohonneita raskasmetallipitoisuuksia (mm. arseeni, kupari ja kromi), jotka ovat peräisin alueella 1950-luvulla harjoitetusta puhelinpylväiden kyllästystoimista. Pilaantunut maa-aines on 20-40 cm:n syvyydellä alueelle ajettujen täytemaakerrosten alla.

Kainuun ELY-keskus ja Kajaanin kaupunki ovat tehneet työn toteuttamisesta valtion jätehuoltotyösopimuksen. Hankkeen kustannusarvio on 65 000 euroa, josta valtion osuus on 70 %.  Kajaanin kaupungin osuus kustannuksista on 30 %, josta kaupunki ja Metsähallitus ovat tehneet erillisen sopimuksen. Urakoitsijaksi on valittu Kainuun Sora Oy Paltamosta ja hankkeen valvojana toimii FCG Kajaani. Pilaantuneen alueen pinta-alaksi on arvioitu 2000 m2 ja pois kuljetettavien pilaantuneiden maiden määräksi 700 m3. Pilaantuneet maa-ainekset kaivetaan pois ja kuljetetaan Majasaaren jätekeskukseen käsiteltäviksi. Alue palautetaan uimarantakäyttöön ajamalla puhdistetulle uimaranta-alueelle uimarantahiekka. Työn on arvioitu valmistuvan pääsiäiseen mennessä.

Lisätietoja:

Vesihuoltoinsinööri Jari Pesonen, Kainuun ELY-keskus, puh. 0400 818  519

Markku Kemppainen, FCG Kajaani, puh. 0400 489 471 (valvoja)